Pozostałe

Aktualności

Huncwoty, koćmugi i zazule w bibliotece

utworzone przez | lis 27, 2023 | aktualność

W listopadzie w ramach Programu „Poczytajka” uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w spotkaniu bibliotecznym pt.: Huncwoty skitrały koćmugi, czyli od mikmaka do zazuli. Podczas zajęć uczestnicy poznawali różne regionalizmy od Bałtyku aż po Tatry. Oprócz poznańskiego wymborka pojawiły się takie słowa jak koćmuga, mikmak, cynki, tarambula czy zazula. Częścią, która wywołała szczególne emocje i niezwykłe wybuchy kileczenia się był kahoot. Wykonując quiz uczniowie odkryli podziały geograficzne Polski ze względu na nazewnictwo domowego obuwia, nazw dla ziemniaka oraz nazw narzędzia używanego do przypinania prania. Nie obyło się bez zgadywania tajemniczych regionalnych przedmiotów, umieszczonych w specjalnej skrzyni. Uczniowie poznali elementy ludowych strojów z różnych regionów naszego kraju.
Wszyscy uczestnicy udowodnili, że fifne z nich mele i szczunki, ponieważ udzielili prawidłowych odpowiedzi na koniec zajęć podczas sum.
Zajęcia zostały przygotowane w oparciu o pomoce dydaktyczne, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Barbara Polińska