Pozostałe

Aktualności

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

utworzone przez | mar 28, 2023 | aktualność

Dzień 21 marca to jeden z tych dni, kiedy się radujemy. Oto tego dnia rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Ale nie tylko z tego powodu ten dzień jest wyjątkowy. To właśnie 21 marca świętujemy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Ideą obchodów jest akcja zakładania kolorowych skarpetek nie do pary jako wyraz naszej solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada ona na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom
w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

W tym dniu zachęciliśmy uczniów naszej szkoły, aby założyli skarpetki NIE DO PARY na znak naszej solidarności z ludźmi chorymi na Zespół Downa.

Anita Grzeszczak