Pozostałe

Aktualności

21 marca – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

utworzone przez | mar 27, 2022 | aktualność

Dnia 21 marca w naszej szkole nie tylko witaliśmy wiosnę, ale również świętowaliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie ubrali się w kolorowe, wiosenne stroje ale również założyli skarpetki nie do pary.

Dzień Kolorowej Skarpety miał zwrócić uwagę całej społeczności szkolnej na osoby borykające się z chorobą, jaką jest Zespół Downa.
Data tego święta nie jest przypadkowa, Zespół Downa polega bowiem na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z Zespołem Downa zamiast dwóch mają trzy chromosomy.

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2022 roku patronat nad świętem objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

 

Uczniowie klas 1-3 brali udział w zajęciach przybliżających im czym jest Zespół Downa. Oglądali prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne na ten temat.
W klasach pierwszych uczniowie uczestniczyli w warsztatach ze szkolną panią psycholog Joanną Radziemską- Ćwiek. Główną ideą tego dnia było zwrócenie uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób chorych do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Anita Grzeszczak