Pozostałe

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Teatru

utworzone przez | mar 25, 2024 | aktualność

W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest na całym świecie 27 marca, klasy 5D i 7A odwiedziły Teatr Nowy w Poznaniu. Celem wyjazdu był pokaz charakteryzacji i zwiedzanie kulis Teatru Nowego. Dzień był tym bardziej szczególny, ponieważ właśnie dzisiaj Teatr Nowy w Poznaniu zyska imię Izabelli Cywińskiej, a dotychczasowy patron teatru – Tadeusz Łomnicki stanie się patronem Dużej Sceny.

W trakcie pobytu w teatrze uczniowie uczestniczyli w pokazie charakteryzacji teatralnej z Panią Aliną Magnus, która w teatralnej pracowni charakteryzatorskiej potrafi wyczarować prawdziwe cuda. Mieliśmy okazję zobaczyć jak nasi koledzy byli stopniowo postarzani czy w jaki sposób aktorowi można zmienić w krótkim czasie fryzurę. Obserwowaliśmy sposób tworzenia zadrapań i ran oraz poznaliśmy czarodziejskie substancje potrzebne w takiej pracy. Uczniowie chętnie poddawali się metamorfozom, których efekty z zaskoczeniem oglądali w lusterku.

Następnie, Pan Marek Grześkowiak, sekretarz literacki Teatru Nowego, pokazał nam zakamarki teatru na co dzień niedostępne dla publiczności. Zobaczyliśmy zaplecza techniczne teatralnych scen, zajrzeliśmy do garderób oraz teatralnych pracowni. Byliśmy w pracowni krawieckiej, gdzie podziwialiśmy już uszyte kostiumy. Zapoznaliśmy się z pracą osób, które są niewidoczne dla publiczności.

Niewątpliwie, dzisiejsza wycieczka była dla nas szansą zgłębienia pracy osób, których nie widzimy oglądając spektakl. Doświadczyliśmy niecodziennego spotkania ze światem sceny i zakamarkami teatru. Dziękujemy uczniom za aktywny udział w zajęciach, a opiekunom – za pełnienie opieki nad uczniami w czasie wycieczki.