Pozostałe

Aktualności

Niecodzienna wycieczka…

utworzone przez | lis 8, 2023 | aktualność

8 listopada klasy 6B i 7B odwiedziły Schronisko dla Zwierząt w Skałowie oraz 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Wycieczka rozpoczęła się od odwiedzin zwierzaków, które znajdują się pod opieką pracowników Schroniska dla Zwierząt w Skałowie. Słuchając jednego z pracowników, dowiedzieliśmy się, że obecnie przebywa tam 140 psów i 90 kotów. Zwierzęta mają bardzo dobre warunki, choć jest ich obecnie tak dużo, że trzeba było zlikwidować hotel, by móc pomóc wszystkim.

Zawieźliśmy im koce, pościele, ręczniki – wszystko, co pomoże przetrwać chłodniejsze dni, dokonaliśmy też symbolicznej wpłaty w wysokości 200 złotych na ich potrzeby.

Następnie udaliśmy się na lotnisko wojskowe w Powidzu, które jest jednym z największych tego typu lotnisk w Europie. Zwiedziliśmy wieżę kontroli lotów, hangar i obejrzeliśmy z bliska stacjonujące tam samoloty – C-130 Hercules i M-28 Bryza oraz śmigłowce W-3 Sokół. Odwiedziliśmy też wojskowych meteorologów i poznaliśmy warunki ich pracy.

Ppłk Marek Kruk, który był naszym przewodnikiem, przekazał wiele interesujących informacji dotyczących codziennej pracy lotniska, ale też akcji szczególnych, np. „AKCJI SERCE”, w których biorą udział samoloty z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Było wiele pytań, np. o budowę różnych statków powietrznych czy zadania stacjonujących na terenie lotniska Amerykanów. Wizyta na pewno wywarła duże wrażenie, a niektórych skłoniła do myślenia o zawodzie żołnierza.