Pozostałe

Aktualności

Nasi uczniowie w Finale Krajowym Ogólnopolskiego Turnieju BRD

utworzone przez | cze 11, 2023 | aktualność

W dniach 5-7 czerwca Dawid Bošnjaković (6a), Szymon Stankiewicz (6c) i Mateusz Maćkowiak (6c) reprezentowali Wielkopolskę w Finale Krajowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej (województwo podkarpackie).

W Finale walczyło 17 drużyn z 16 województw (z Podkarpacia były dwie drużyny). Dzielni chłopcy zmagali się z nie lada wyzwaniem, gdyż byli jedną z dwóch drużyn, które po raz pierwszy rywalizowali w finale krajowym. Konkurenci z 14 województw to uczniowie ze szkół, które od kilkunastu lat awansują do etapu krajowego. Tegoroczni mistrzowie Polski z Pomorza, rok wcześniej reprezentowali Polskę w Finale Europejskim. W rejonie Podkarpacia i w innych wyróżniających się w tym turnieju województwach, uczniowie bardzo aktywnie doskonalą umiejętności w ligach BRD, szczególnie w zakresie sprawnościowego pokonywania toru przeszkód. Od lat posiadają rowery i przeszkody przystosowane do tego konkursu, na których systematycznie ćwiczą i  dlatego osiągają mistrzowski poziom.

Nasza szkoła nie dysponuje bazą rowerów, które były na turnieju. Szkolne przeszkody też odbiegają od tych, które były na torze sprawnościowym. Uczniowie z Kostrzyna dobrze napisali test z przepisów ruchu drogowego i bezbłędnie rozstrzygali pierwszeństwo na skrzyżowaniu dróg. Prawie bezbłędnie poruszali się po miasteczku ruchu drogowego, ale na trudnym do pokonania torze przeszkód stracili olbrzymią ilość punktów, co zaważyło na klasyfikacji końcowej. Właśnie tor okazał się konkurencją, która  zdecydowanie wpłynęła na klasyfikację końcową. Chłopcom udało się pokonać  tylko nowicjuszów z  województwa dolnośląskiego i ostatecznie zajęli XVI miejsce w Polsce.

Bez względu na wyniki, sam udział w Finale Krajowym to wielka sprawa. Nasza szkoła i gmina Kostrzyn jest pierwszą gminą w powiecie poznańskim, która w Ogólnopolskim Turnieju BRD zaszła tak daleko i za to DZIELNYM ROWERZYSTOM należą się wielkie brawa. W końcu spośród kilkunastu tysięcy szkół w Polsce znajdują się w najlepszej szesnastce. To jest wielki sukces! GRATULACJE ?

Beata Andrzejczak