Pozostałe

Aktualności

Listopadowa „Poczytajka”

utworzone przez | gru 2, 2021 | aktualność

W ramach Szkolnego Programu Rozwoju Kompetencji Czytelniczych i Medialnych w listopadzie odbył się mini projekt: Moja, Twoja, Nasza – NIEPODLEGŁOŚĆ. Uczniowie klas 1 uczestniczyli w zajęciach czytelniczych „Z Wojtkiem o Niepodległości”. Pierwszaki rozmawiały o polskich symbolach narodowych oraz poznały historię niedźwiedzia Wojtka, który wraz z Armią Andersa walczył w bitwie o Monte Cassino. Klasy 2 i 3 podróżowały z Pyzą po polskich dróżkach. Uczniowie odwiedzili wraz z bohaterką książki Hanny Januszewskiej m.in. Łowicz, Żelazową Wolę, Warszawę i Kruszwicę. Dzieci poznały również wygląd strojów ludowych z różnych regionów Polski.

Dla uczniów starszych klas 4-8, został przygotowany konkurs w przestrzeni wirtualnej – Nieznane oblicza Polski. W trakcie wykonywania zadań dzieci i młodzież poznali mniejszości etniczne zamieszkujące nasz kraj m.in. Karaimów, obejrzeli „z drona” zamek Krzyżtopór, poznali polskie muzea m.in. Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy oraz odbyli spacer po krzywym lesie pod Gryfinem. Uczniowie mieli również okazje obejrzeć nietypowe pomniki np. psa Dżoka i naszego regionalnego przysmaku – pyry. Pomnik ziemniaka w Biesiekierzu tak zaintrygował jednego z naszych uczniów, że Bartek postanowił wraz z rodzicami obejrzeć go na własne oczy.

Wszyscy uczestnicy zajęć w klasach młodszych oraz uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali drobną historyczną niespodziankę – paczuszkę z „fasolką niepodległości”.  Uprawa tej niepozornej rośliny, była zakazana podczas zaborów,  ponieważ jej biało-czerwone barwy oraz plamka w kształcie orła w koronie, rozbudzały nadzieję na odzyskanie niepodległego państwa.

Koordynatorzy:

Agata Olbert i Barbara Polińska