Biblioteka – Do rodziców

Szanowni  Rodzice!

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka  z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole, to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.

Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

O tym , jak wielkie znaczenie mają dla dzieci książki nie musimy nikogo przekonywać. Od dawna rodzice i dziadkowie czytali dzieciom bajki. Postarajmy się aby tak było nadal. Zachęcam do codziennego, wspólnego czytania.

15- 20 minut dziennie w zupełności wystarczy. Nawet nie zauważą Państwo, jak z dnia na dzień dziecko będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu niż oglądanie telewizji .

Czytajmy dzieciom i zróbmy wszystko, aby w przyszłości same czytały!

10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki:

1.Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko  wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.

2.Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.

3.Czytanie książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.

4.Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.

  1. Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.

6.Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty , w których dobra bajka , przeczytana ciepłym, modulowanym głosem jest niezastąpiona.

7.Książki rozwijają  pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książek .Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.

8.Czytane przez dziecko książki, przekazują nam wiele informacji o nim. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek . Może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.

9.Książki porządkują dziecięcy świat .Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.

10.Książki podpowiadają ,jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania – tę potrzebę się nabywa, a dzieci,  którym zaszczepimy miłość do książek, będą również czytać w przyszłości.

Komentarze są wyłączone.