Pozostałe

Aktualności

Diamentowy jubileusz naszej szkoły

utworzone przez | gru 7, 2022 | aktualność

12 października nasza szkoła hucznie świętowała 60 – lecie swojego istnienia. Diamentowy jubileusz rozpoczął się od mszy świętej, po czym nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście przeszli do budynku szkoły, a tam czekała niespodzianka ufundowana przez Urząd Gminy Kostrzyn – rzeźba „ Rycerz Kostro Uczeń”. Ta mała figurka znalazła swoje miejsce przy głównym wejściu i idealnie komponuje się ze szkolną przestrzenią. Przekraczającym próg naszej jubilatki zaproszonym  gościom wręczano okolicznościowy biuletyn przedstawiający historię szkoły oraz jej współczesny wizerunek.

Kolejnym punktem programu obchodów było uroczyste odsłonięcie płaskorzeźby przedstawiającej Jana Nowotarskiego, przedwojennego kierownika szkoły. Pomysłodawcami i fundatorami popiersia byli członkowie Stowarzyszenia Stypendystów im. J. Ciszewskiego Nagrody im. J. Nowotarskiego. Obecność wnuka tego niezwykłego pedagoga podkreśliła doniosły charakter wydarzenia.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w sali sportowej. Rozpoczęły się od wprowadzenia dwóch pocztów sztandarowych. Pierwszą asystę tworzyli ci sami uczniowie, którzy nieśli sztandar w roku 1967, drugą przedstawiciele obecnych klas ósmych.

Podczas obchodów dyrektor szkoły Adam Grzelak przypomniał historię  naszej placówki. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: przedstawiciele władzy gminnej, kuratorium, organizacji, stowarzyszeń, dyrektorzy okolicznych szkół. W czasie przemówień nie zabrakło życzeń, kwiatów, upominków i ciepłych słów. Z kolei gościom wręczono pamiątkowe statuetki przedstawiające diamenty (wykonane na drukarce 3D w pracowni pana Michała Łozy).

Następnie głos zabrał pan Piotr Staszkiewicz, prezentując historię Stowarzyszenia Stypendystów i  grono stypendystów.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, w której przedstawiono wydarzenia z życia jubilatki. Pokazano to, z czego słynie Szkoła Podstawowa nr 1: rajdy rowerowe do Drzązgowa, szkolna telewizja, imprezy szkolne. Do udziału w występach dali się również namówić nauczyciele. Patrząc na scenkę pokazującą realia zdalnego nauczania, obecni na sali widzowie odetchnęli z ulgą, że ten etap z życia szkoły jest już za nami. Akademia miała charakter widowiska muzycznego, tanecznego i  sportowego. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty i pokazać, jak wygląda szkoła w XXI wieku. Szczególnie wzruszające były występy dzieci z Ukrainy, które zaprezentowały swoje narodowe tańce i piosenki.

Po uroczystości można było powspominać stare czasy przy słodkim poczęstunku.  Dla zwiedzających wystawy tematyczne były przygotowane kartki z kalendarza, przedstawiające ważne daty w życiu szkoły. Zaproszeni goście mogli podziwiać prace plastyczne naszych uczniów oraz wystawy tematyczne. Był stare kroniki i zdjęcia, wystawa poświęcona wymianie polsko – niemieckiej, jasełkom, wychowaniu komunikacyjnemu, zaprezentowano również osiągnięcia sportowe.

Następny jubileusz z pewnością będzie obchodzony równie hucznie.

Zapraszamy także do obejrzenia filmików:

CZĘŚĆ OFICJALNA: https://www.youtube.com/watch?v=kirVtGu9gx0

CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA: https://www.youtube.com/watch?v=P3YCf8j7EdU

DIAMENTOWE ATRAKCJE: https://www.youtube.com/watch?v=gbdUqoepQZc