Dwunasta wizyta w Leegebruch

W dniach 25-29 września 2017r. piętnaścioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kostrzynie po raz dwunasty odwiedziło Leegebruch w ramach polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej.

To już kolejny rok owocnej współpracy między naszymi szkołami, dzięki której uczniowie, rodzice i nauczyciele stają się częścią niezwykle pouczającej i otwierającej na świat przygody. Uczniowie przez pięć dni gościli w domach swoich niemieckich przyjaciół, spędzając z ich rodzinami popołudnia i wieczory. Dzięki temu mieli okazję w praktyce sprawdzić i rozwinąć swoje umiejętności językowe, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Program tegorocznej wymiany pozwolił uczniom poznać walory turystyczne Brandenburgii oraz przybliżył niemiecką kulturę i zwyczaje w sposób, który żadna książka nie jest w stanie zastąpić.

Już w pierwszym dniu czekały na nas atrakcje krajoznawcze i sportowe, zorganizowane na terenie miasteczka. Kolejny dzień minął nam na poznawaniu atrakcji turystycznych Berlina. Podziwialiśmy Bramę Brandenburską, zwiedzaliśmy wystawy oraz eksperymentowaliśmy w Muzeum Techniki i Komunikacji. W trakcie pobytu w Leegebruch nasi uczniowie mieli również okazję aktywnie uczestniczyć w lekcjach muzyki, języka angielskiego, techniki i zajęciach sportowych. Cenną pamiątką z wizyty okazały się wspólne zdjęcia uczniów z ich niemieckimi partnerami, które zostały oprawione we własnoręcznie ozdobione ramki. Ważnym akcentem tegorocznej wizyty było odsłonięcie pamiątkowej tablicy w parku w Leegebruch, która upamiętnia jubileusz 10-lecia wymiany. Tablica stanęła przy lipie, która 2 lata temu została posadzona z okazji tego jubileuszu.

Dużo czasu uczniowie spędzili też ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. Byli bardzo zadowoleni z ich gościnności i zachwyceni licznymi atrakcjami przygotowanymi przez niemieckie rodziny. To były niezapomniane chwile, w trakcie których uczniowie zaprzyjaźnili się ze sobą tak, że trudno było rozstać się w piątkowy poranek. Po wspólnym podsumowaniu spotkania, uroczystym i serdecznym pożegnaniu, wyruszyliśmy w drogę do domu, bogatsi o piękne wspomnienia i nawiązane przyjaźnie. Z radością czekamy na rewizytę uczniów z Leegebruch, która odbędzie się wiosną przyszłego roku.

Wyjazd finansowali rodzice uczniów biorących udział w spotkaniu,  organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

oraz Urząd Miasta w Kostrzynie – za co z całego serca dziękujemy.

Karolina Targosz

Agnieszka Jarzyna

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.