Dni Matematyki w SP 1

Kolejny raz w naszej szkole odbyły się Dni Matematyki. W tym roku przyświecała nam myśl, by pokazać uczniom, że „matematyka jest wszędzie”, dlatego zaangażowani zostali wszyscy chętni nauczyciele. Podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali zagadki, sudoku, uczyli się rozwiązywać dyktanda graficzne, ćwiczyli umiejętności związane z figurami symetrycznymi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra „Digit”, którą od niedawna posiadamy w zasobach naszych materiałów dydaktycznych, a także „matematyczne bingo”, które zdecydowanie wzbudza wiele pozytywnych emocji.

Ponadto uczniowie wykonywali rysunki, w których należało wkomponować odpowiednią liczbę i układali różnego rodzaju domina. Podczas zajęć historycznych uczniowie m.in. obliczali daty wydarzeń i upływający czas oraz zaznaczali daty na osi czasu, a także poznawali rzymski zapis liczb. Nauczyli się kilku matematycznych słówek w języku angielskim i niemieckim. Wykonywali matematyczne rysunki podczas zajęć plastycznych. Obliczali odległość rzeczywistą, wykorzystując skalę na mapie i planie, a także wysokość względną i bezwzględną na zajęciach z geografii. Natomiast na języku polskim wykorzystali wiedzę ortograficzną, niezbędną do bezbłędnego napisania dyktanda zawierającego słownictwo matematyczne, a podczas zajęć z religii wyszukiwali fragmenty Pisma Świętego związane z liczbami.

Dodatkowo okazało się, że nawet zajęcia wychowania fizycznego nie mogą obyć się bez matematyki, dlatego uczniowie brali udział w matematycznej sztafecie. Podczas zajęć z informatyki uczniowie ćwiczyli wyszukiwanie wiadomości w Internecie i edycję grafiki oraz zdjęć, związanych z przysłowiami „matematycznymi”. Kolejne zadania polegały między innymi na ćwiczeniu percepcji wzrokowej (rysowanie uprzednio widzianych figur), układaniu tangramów oraz domino z działaniami. Zadaniem, które dawało dużo radości i satysfakcji było tworzenie własnych koszulek matematycznych, a także plakatów z wykorzystaniem figur geometrycznych. Warto dodać, że z okazji Dni Matematyki powstał cykl prac plastycznych pt. „Figurowy zawrót głowy”.

Przez cały tydzień uczniowie mogli wykazać się kreatywnością, pomysłowością i sumiennością, a także oczywiście wiedzą matematyczną i logicznym myśleniem 😊 Mogli też wziąć udział w konkursach – na koszulkę matematyczną, rysunek z samych kół i okręgów, czy rysunek wielkiego matematyka – Pitagorasa. Bawili się zarówno uczniowie klas 4-8 jak i klas 1-3.

Dziękujemy Wam kochani uczniowie, za zaangażowanie i szczerą radość oraz wspólną zabawę. Zapraszamy do udziału w kolejnych pomysłach, które będziemy starali się realizować 😉

Konkurs – narysuj Pitagorasa: wygrała: Gabriela Begier kl.3c, wyróżnienia otrzymali: Eryk Sieiński kl.6f i Klaudia Wojciechowska kl.5f.

Konkurs – rysunek z kół: wygrały: Maja Zataj kl.5f i Nastazja Włodarczak kl.6h, wyróżnienia otrzymali: Ewa Dziwińska kl.4c i Szymon Goździak kl.6f.

Wyróżnienia w pracach plastycznych otrzymali: Marta Tomaszewska VI z, Klaudia Kryślak VII a, Wiktoria Nowicka VII a, Aleksander Goliński VII b.

Dziękuję również wszystkim nauczycielom, którzy zaangażowali się w realizację projektu 😊

Atalia Puzdrowska

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.