Sukces w konkursie historycznym!

Uczniowie klas 8 – Zuzanna Wiśniewska i Bartosz Kaczmarek, wzięli udział w VII Wielkopolskim Konkursie Historycznym „Marszałek Józef Piłsudski” organizowanym przez Wielkopolski Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we współpracy z poznańskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Szkołą Podstawową nr 18 im. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu.

Patronatem honorowym objęli Konkurs  Wojewoda Wielkopolski i Wielkopolski Kurator Oświaty.

Do Konkursu przystąpiło 51 dwuosobowych drużyn z 35 szkół – podstawowych, gimnazjum oraz ponadgimnazjalnych. 8 marca w I etapie uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 zadań jednokrotnego wyboru. Etap ten odbywał się za pośrednictwem połączenia internetowego w ściśle wyznaczonym przedziale czasowym i wymagał pokonania testu, w jak najkrótszym czasie.

Tutaj należy przytoczyć wyniki tego etapu: w kategorii wiekowej szkoła podstawowa i gimnazjum –  poprawność wykonania zadań to średnio 51,6% dobrych  odpowiedzi, a czas na to poświęcony to 10 minut i 5 sekund.

A jak poradzili sobie Zuzia i Bartek? Rewelacyjnie, ponieważ  rozwiązali test w 70% poprawnie, w czasie 6 minut i 6 sekund. Nie było drużyny z lepszym czasem!

Dla porównania – szkoły średnie – 52,4% poprawnych odpowiedzi w czasie – 7 minut 52 sekundy.

Tym samym nasi ósmoklasiści zakwalifikowali się do II etapu, który wymagał wyjazdu 19 marca (taka data, gdyż Józef Piłsudski obchodziłby imieniny) do Szkoły Podstawowej nr 18 w Poznaniu, by tam spotkać się z pozostałymi, najlepszymi pięcioma drużynami w swojej kategorii wiekowej podczas pisemnej części finału i walczyć o miano Laureata tegorocznej (VII) edycji Konkursu. Tu oprócz liczby punktów za zadania, liczył się czas rozwiązania testu. Tym razem 1 punktem i kilkoma sekundami nasi uczniowie  przegrali z drużyną, która zajęła 3 miejsce w tym etapie i walczyła dalej w części ustnej.

Pozostało kibicować finalistom i dla własnej satysfakcji dalej sprawdzać swą wiedzę o Marszałku Józefie Piłsudskim.

Żal był trochę mniejszy, gdy okazało się, iż drużyny, które były lepsze od naszej, nie były debiutantami w tych zmaganiach tak jak Zuzia i Bartek.

Na dodatek drużyna z Kostrzyna została wyróżniona i otrzymała Dyplom Laureata Konkursu i nagrodę za zajęcie IV miejsca.

Wielkie gratulacje dla Zuzanny i Bartosza!

Danuta Jankowska

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.